Testowanie anteny

Testujemy nadajnik i odbiornik w terenie zabudowanym.

W zasięgu 3km odbieraliśmy z raportem 5 7.

 

Anteny

Od czasów CDR-a, udało nam się zbudować antenę nadawczą lecącą razem z CanSat-em, oraz dwie odbiorcze typu Yagi, składające się z radiatora, reflektora i trzech korektorów. Wszystkie anteny zostały wykonane własnoręcznie.

Głównym materiałem anteny odbiorczej było aluminium.   

Całość została zamocowana na statywie z obrotową głowicą. Na aluminiowej belce zostały zamocowane półfalowe elementy.

Do radiatora został zamocowany układ dopasowujący eliminujący prądy wysokiej częstotliwości, zrobiony z fidera 75 ohm.

Antena nadawcza GP ¼  λ zbudowana z miedzi i fosforobrązu musiała być niewielkich rozmiarów.

Kluczowy jest izolator - korek od butelki a wszystko umocowane za pomocą gorącego kleju. Kąt promieniowania anteny powinien wynieść ok. 45 stopni, co jest korzystne dla odbiorcy naziemnego Antena ma charakterystyką dookólną.    

Nasze testy wykazały iż nasze anteny potrafią nawiązać mocny kontakt z czytelnym sygnałem 5/7 na odległość 3 km. Niestety, podczas testów ze względu na silne wstrząsy miedziany promiennik anteny nadawczej oderwał się. Po namyśle stwierdziliśmy, że najlepiej użyć metalowej linki jubilerskiej wykorzystywanej w biżuterii, ze względu na wytrzymałość, oraz elastyczność lub wzmocnić miedź nylonowymi włóknami. Ponadto nasze plany co do rozmieszczenia przeciwwag uległy drobnym zmianom.  Przeciwwagi planujemy zrobić z fosforobrązu ponieważ jest sztywny i elastyczny, gwarantuje utrzymanie zamierzonego kształtu po rozłożeniu anteny. Będzie jednak kłopotliwy mechanicznie zamierzamy więc sprawdzić czy uda się na stałe przymocować go do obudowy sondy. Stosowne pomiary wykonamy w najbliższym czasie. Zakładamy że nasz sygnał będzie trochę bardziej rozproszony, ale według naszych obliczeń będzie nadal wystarczający do skutecznej łączności na odcinku 3 km.

CanSat ma mieć maksymalną wartość fi 66 mm, a przeciwwagi nie będą przekraczać 1 mm, więc uwzględniając fi rury PCV użytej do budowy obudowy, zmieścimy się w tych wymaganiach.

Jesteś tutaj: Home O Nas Blog Sailsteam Testowanie anteny