Demo

 • Konsultacje Pana Andrzeja Nagórko

  Nauczyciel informatyki Pan Andrzej Nagórko konsultuje kwestie techniczne obudowy satelity Cansat.

 • Przygotowywanie czujników

  Kolega Kamil lutujący jeden z czujników do naszego CanSat'a.

   

  Spektrometr

  W kwestii spektrometru, udało nam się uruchomić czujnik liniowy oraz go zaprogramować , reagujący na typ światła, oraz jego ilość. Czujnik pozwala nam na przygotowanie spektrometru do wsadzenia do puszki, co byłoby naszym największym sukcesem. Nasz czujnik (LFL 1C) ma 400 DPI która pozwala nam uzyskać odpowiednie odczyty. Postanowiliśmy ze względu na moc obliczeniową naszego procesora użyć tego czujnika zamiast czujnika posiadającego 1024 DPI.

  Nasz czujnik posiada 256 elementów światłoczułych co w zupełności nam wystarcza.

  Sample photo

 • Spotkanie 10 stycznia

  Praca podczas spotkania 10 stycznia.

  Na zdjęciu  kolega Piotrek testujący oprogramowanie i budowę Arduino, które wykorzystamy w misji.

  Sample photo

 • Testowanie anteny

  Testujemy nadajnik i odbiornik w terenie zabudowanym.

  W zasięgu 3km odbieraliśmy z raportem 5 7.

   

  Anteny

  Od czasów CDR-a, udało nam się zbudować antenę nadawczą lecącą razem z CanSat-em, oraz dwie odbiorcze typu Yagi, składające się z radiatora, reflektora i trzech korektorów. Wszystkie anteny zostały wykonane własnoręcznie.

  Głównym materiałem anteny odbiorczej było aluminium.   

  Całość została zamocowana na statywie z obrotową głowicą. Na aluminiowej belce zostały zamocowane półfalowe elementy.

  Do radiatora został zamocowany układ dopasowujący eliminujący prądy wysokiej częstotliwości, zrobiony z fidera 75 ohm.

  Antena nadawcza GP ¼  λzbudowana z miedzi i fosforobrązu musiała być niewielkich rozmiarów.

  Kluczowy jest izolator - korek od butelki a wszystko umocowane za pomocą gorącego kleju. Kąt promieniowania anteny powinien wynieść ok. 45 stopni, co jest korzystne dla odbiorcy naziemnego Antena ma charakterystyką dookólną.    

  Nasze testy wykazały iż nasze anteny potrafią nawiązać mocny kontakt z czytelnym sygnałem 5/7 na odległość 3 km. Niestety, podczas testów ze względu na silne wstrząsy miedziany promiennik anteny nadawczej oderwał się. Po namyśle stwierdziliśmy, że najlepiej użyć metalowej linki jubilerskiej wykorzystywanej w biżuterii, ze względu na wytrzymałość, oraz elastyczność lub wzmocnić miedź nylonowymi włóknami. Ponadto nasze plany co do rozmieszczenia przeciwwag uległy drobnym zmianom.  Przeciwwagi planujemy zrobić z fosforobrązu ponieważ jest sztywny i elastyczny, gwarantuje utrzymanie zamierzonego kształtu po rozłożeniu anteny. Będzie jednak kłopotliwy mechanicznie zamierzamy więc sprawdzić czy uda się na stałe przymocować go do obudowy sondy. Stosowne pomiary wykonamy w najbliższym czasie. Zakładamy że nasz sygnał będzie trochę bardziej rozproszony, ale według naszych obliczeń będzie nadal wystarczający do skutecznej łączności na odcinku 3 km.

  CanSat ma mieć maksymalną wartość fi 66 mm, a przeciwwagi nie będą przekraczać 1 mm, więc uwzględniając fi rury PCV użytej do budowy obudowy, zmieścimy się w tych wymaganiach.

 • Ustalanie dalszego planu działania

  Podczas spotkania czwartego stycznia razem z naszym opiekunem

  - Panem Włodarczykiem - ustalaliśmy podział prac i części raportu do napisania na 15.01.2017r.

  Sample photo

Jesteś tutaj: Home